Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów

Skansen Centrum Słowian i Wikingów

Skansen słowian i wikingów w Wolinie

Recław 37
Współrzędne: GPS N: 53°50'28.1"   E: 14°37'13.0"
Czynne: cały rok
Telefon: 781 004 090
e-mail:  stowarzyszenie@jomsborg-vineta.com
Internet: www.jomsborg-vineta.com

Skansen stanowi rekonstrukcję zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych wczesnośredniowiecznego Wolina. We wnętrzach chat różnej konstrukcji można obejrzeć replikę mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. W „Centrum Słowian i Wikingów” zwiedzający może nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków.


Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego
Wolin, ul. Zamkowa 24
Współrzędne: GPS N:53°50'39.6" E:14°37'01.8"

Czynne: wtorek - niedziela: 9.00 - 16.00
Telefon: 91 326 17 63
e-mail:  muzeum.wolin@wp.pl
Internet: www.muzeumwolin.pl

To jedna z najstarszych placówek kulturalnych Wolina, założona w 1966 roku. Można tu zwiedzić stałe wystawy archeologiczne obejmujące okres największej świetności miasta (IX-XI w.), jak również najwcześniejszy okres w dziejach osadnictwa na wyspie Wolin. Poza tym można zobaczyć makietę Wolina ukazującą miasto na przełomie XIX i XX w. jak również wiele wystaw zmiennych.


Kamień runiczny Haralda Sinozębego (Bluetooth)

Kamień runiczny Haralda Sinozębego (Bluetooth)

Wolin, ul. Zamkowa 24
Współrzędne: GPS N: 53°50'39.6" E: 14°37'01.8"

Kamień runiczny poświęcony królowi duńskiemu Haraldowi Sinozębemu, władcy, który miał panować nad Wolinem, zakładając warowny obóz Jomsborg, w którym stacjonowała wikińska drużyna. Król ten pokonany przez syna, Svena Widłobrodego, miał tu zakończyć swój żywot w 987 r.

Na cześć króla Haralda Sinozębego, który całe swoje życie poświęcił walce o zjednoczenie (połączenie) walczących sił Danii, Norwegii i południowej Szwecji fiński koncern Nokia nazwał technologię łączenia urządzeń elektronicznych na podczerwień – bluetooth (Sinozęby).


Rezerwat Archeologiczny - „Wzgórze Wisielców” Cmentarzysko Kurhanowe z IX-XI w.

Rezerwat Archeologiczny - „Wzgórze Wisielców” Cmentarzysko Kurhanowe z IX-XI w.

Wolin, ul. Do plaży
Współrzędne: GPS N: 53° 49' 48.13" E: 14° 36' 6.89"


Cmentarzysko kurhanowe na Wzgórzu Wisielców należy do grupy najstarszych wczesnośredniowiecznych nekropolii na Pomorzu Zachodnim. Jest unikalnym, po dziś zachowanym w sposób czytelny obiektem archeologicznym, który w wczesnym średniowieczu współtworzył rozległy zespół osadniczy Wolina. Nazwa „Wzgórze Wisielców” wiąże się z odbywającymi tu kaźniami piratów i przestępców. Pod koniec XIX w. naliczono na wzgórzu 93 kurhany, z których zachowały się 34 mogiły.


Barokowy Dwór – „Dworek Woliński”

Barokowy Dwór – „Dworek Woliński”

Wolin, ul. Zamkowa 23a
Współrzędne GPS N: 53°50'41.0" E: 14°37'00.9"
Czynne: cały rok
Telefon: +48 91 326 17 63
e-mail: muzeum.wolin@wp.pl
Internet: www.muzeumwolin.pl

Zmodernizowany i odbudowany obiekt dzisiaj pełni funkcję Centrum Współpracy Międzynarodowej. Kiedyś stał tutaj zamek Książąt Pomorskich z XIII i XIV w. zwanym wdowim. Rezydowały tu: księżna Anna Maria brandenburska, wdowa po zmarłym w 1603r. księciu Barnimie XII  oraz księżna Zofia saska.
W drugiej połowie XVII wieku zamek książęcy w raz z klasztorem został rozebrany przez Szwedów i zniknął z zabudowy miejskiej Wolina.


Elewator zbożowy

Elewator zbożowy

Wolin
Współrzędne: GPS N: 53°50'40.9" E: 14°37'09.4"
Czynne:
Telefon:
e-mail:
Internet:

Usytuowany nad Dziwną, tuż przy wjeździe do miasta od strony północno-wschodniej, od lat stanowi główny motyw pocztówek z Wolina. Zbudowany został z cegieł i otynkowany na początku XX w. Obecnie wyłączony z eksploatacji. Stanowi własność prywatną.


Marina i basen jachtowy w Wolinie

Marina i basen jachtowy w Wolinie

Wolin, ul. Mostowa
Współrzędne:    GPS N: 53°50'29.6" E: 14°37'00.8"

Czynne: cały rok
Telefon: 500024844
e-mail: arys@wolin.pl
Internet: http://osirwolin.pl/

pokój w mariniepokój w marinie basen jachtowy

Basen jachtowy w Wolinie stanowi przystań Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego przygotowaną z myślą o miłośnikach turystyki wodnej. Oprócz ponad 30 miejsc dla jachtów, tuż obok wybudowany został budynek mariny z miejscami noclegowymi, salą konferencyjną, zapleczem socjalnym, slipami oraz innymi udogodnieniami, które zapewnią przybyłym gościom najwyższy komfort.


Most obrotowy

most obrotowy

Wolin
Współrzędne: GPS N: 53° 50' 36.75" E: 14° 37' 11.25"
Czynne: cały rok
Telefon:
e-mail:
Internet:

Obrotowy most drogowy nad cieśniną Dziwną w Wolinie łączy wyspę Wolin ze stałym lądem. Jest to jeden z pięciu czynnych mostów obrotowych w Polsce, o dług. 135m, szer. 9,8m i nośności 30t. Most posiada obrotowy mechanizm otwierania zasilany silnikiem elektrycznym znajdującym się na filarze środkowym. Podczas otwierania szlaku wodnego następuje opuszczenie części przęseł środkowych i ich obrót o 90 stopni w poprzek mostu. Otwarcie mostu dla żeglugi w cieśninie, powoduje zamknięcie ruchu drogowego.


Ratusz

Ratusz

Wolin, ul. Zamkowa 23
Współrzędne: GPS N: 53°50'40.1" E: 14°37'00.5"
Czynne: 7.30-15.30
Telefon: 91 326 13 22
e-mail:  urzad@wolin.pl
Internet: www.bip.wolin.pl

Wzniesiony został 1881r. po zburzeniu starego ratusza na rynku. Zbudowany w stylu neogotyckim, ceglanym. Uwagę przykuwa tarcza herbowa i zegarowa w części wieżowej. Ratusz usytuowany jest przy ulicy Zamkowej, frontem skierowany w kierunku południowym. Obecnie mieści się tu siedziba Urzędu Miejskiego.


Wiatrak Holenderski

Wiatrak Holenderski

Wolin, ul. Jaracza
Współrzędne: GPS N: 53°50′30,06″ E: 14°36′21,02″

Zbudowany w drugiej połowie XIX w. na południowo-zachodnim krańcu miasta, w latach 50-70 ub. w. pełnił funkcję młyna przemysłowego. Założony na rzucie koła, trójkondygnacyjny, zwężający się stożkowo do góry, przykryty płaskim, stożkowym dachem mierzy 14m wysokości. Stanowi własność prywatną. Planowana jest odbudowa jego głowicy i skrzydeł.


Mury miejskie

Wolin
Współrzędne: GPS N: 53°50'40.6" E: 14°37'02.7"

Budowane w XIV i XV w., zachowały się wyłącznie fragmentarycznie w północnowschodniej części miasta (przy „Dworku Wolińskim”). Fragment murów stanowi część zabudowań klasztoru Cysterek, założonego w Wolinie przez Bogusława IV już w 1288 roku lub fragment kaplicy „przyzamkowej”.
Ciekawostką jest to, iż pod ziemią, przy murze resztek świątyni znajdują się sklepienia piwnic, które należały do tego obiektu.


Pamiątkowy kamień

Wolin
Współrzędne: GPS N: 53°50'31.0"    GPS E: 14°36'57.4"

W miejscu kościoła pw. Jerzego Wojciecha, zniszczonego całkowicie podczas II wojny światowe, usytuowano pamiątkowy kamień. Kościół ten wzniesiony był na miejscu katedry, siedziby pierwszego biskupstwa na Pomorzu Zachodnim, powstałego w wyniku misji chrystianizacyjnej biskupa Bambergu Ottona na Pomorzu. W wyniku intensywnych najazdów duńskich na Wolin w połowie XII w. siedziba biskupstwa została przeniesiona do lepiej bronionego Kamienia Pomorskiego.


Rezerwat Archeologiczny „Srebrne Wzgórze”

Wolin
Współrzędne: GPS N: 53°51'00.3" E: 14°37'04.1"

Wielka dzielnica przemysłowo – handlowa wraz z przystanią na srebrnym wzgórzu, umocniona wałem obronnym, powstała w IX wieku. Odkryto tu ślady intensywnej wytwórczości rzemieślniczej i wymiany handlowej. Szczególnie rozwinęła się tu produkcja rogownicza i bursztyniarska. Dzielnica miała własną przystań portową. Nazwa „srebrne wzgórze” pochodzi od licznych znalezisk ozdób i monet srebrnych znajdowanych luźno i w gromadnych znaleziskach.


Latarnia morska Kikut

Latarnia morska Kikut

Wisełka
Współrzędne: GPS N: 53°58'53.4" E: 14°34'49.1"
Czynne: nie jest udostępniana do zwiedzania

Obiekt ten wybudowany został w 1960 r. na fundamencie dawnej wieży widokowej. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana, a wysyłane przez nią sygnały świetlne docierają na odległość 12 mil morskich. W pobliżu latarni znajduje się rezerwat ścisły im. dr S. Jarosza, tworzący najdalej wysunięty na wschód fragment buczyny pomorskiej otoczony borem sosnowym. Latarnia nie jest obiektem udostępnionym do zwiedzania.

 


Woliński Park Narodowy

Międzyzdroje, ul. Niepodległości 3a
Czynne: cały rok
Telefon: (91) 3280727
e-mail: sekretariat@wolinpn.pl
Internet: www.wolinpn.pl

Zachodnia część gminy Wolin wchodzi w granicę Wolińskiego Parku Narodowego, położonego na wyspie Wolin. Najbardziej charakterystyczny  elementem wolińskiego krajobrazu są nadmorskie klify, najwyższe na polskim  wybrzeżu, osiągające wysokość do 93 m n.p.m. Znamiennym  elementem świata roślinnego są stare buczyny nadmorskie, storczyki, słonorośla.
Jedną z największych atrakcji turystycznych Parku jest Zagroda Pokazowa Żubrów.


Amber Baltic Golf Club- pole golfowe

Kołczewo, ul. Bałtycka 13
Współrzędne: GPS N: 53°58'17.4" E: 14°36'21.5"
Czynne: cały rok
Telefon: +48 91 3265110
e-mail:  abgc@abgc.pl
Internet: www.abgc.pl

Klub Golfowy Amber Baltic, położony Kołczewie, zajmuje powierzchnię 66 ha.
27- dołkowy kompleks golfowy Amber Baltic jest przystosowany do wymogów zawodowych i amatorskich turniejów golfowych. Sąsiedztwo morza, otaczająca zieleń oraz czyste powietrze sprawiają, że jest to wspaniałe miejsce dla sportu i wypoczynku.
Klub posiada:
- pole golfowe klasy mistrzowskiej „Amber” z 18 dołkami Par 72,
- 9 dołkowe pole golfowe „Baltic” Par 28,
- pole treningowe (Driving Range),
- Chipping Area,
- Pitching Area,
- 2 Putting Regens.

 

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia