Festiwal Słowian i Wikingów
organizator: Gmina Wolin
e-mail do organizatora: urzad@wolin.pl
strona internetowa: www.gminawolin.pl

Jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez w Europie, w której uczestniczy ok. 2500 osób z 26 krajów świata. Prezentowane są warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki i tańca dawnego, regaty i rejsy rekonstrukcji dawnych łodzi, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów oraz wielkie bitwy na 600 wojów.

Dni Wolina
strona internetowa: www.osrodek-kultury.pl

Wydarzenie cykliczne o charakterze międzynarodowym, w którym bierze udział 120 sportowców – zapaśników z Polski i Niemiec, kilkudziesięciu artystów i rzemieślników. Wydarzenie obejmujące udział partnera z Niemiec, w ramach którego realizowane są działania artystyczne w tym tygodniowy, polsko-niemiecki plener artystyczny „Wolin okiem przechodnia” poprzedzający wydarzenie, pokazy rzemiosł – rękodzieło, kulinaria i działania sportowe w tym: „Międzynarodowy Festiwal Zapasów w stylu wolnym o puchar Burmistrza Wolina” – prowadzi polski olimpijczyk Andrzej Supron.

Western Piknik
Folk, Blues, Country & Bluegrass Festival
Sułomino

miejsce: Sułomino
organizator: Pro Consulting
e-mail do organizatora:  biuro@proconsulting.pl
strona internetowa: www.western-piknik.pl

Kolorowy, barwny i wielonarodowy program od muzyki etnicznej, folkowej, bluesa, reagge, country po rock & roll. Dziesiątki stoisk z rękodziełem m.in. z Meksyku, Nepalu, Mongolii, Indii, Czech i Polski. Western Piknik to także jeden z największych zlotów motocyklowych i stylowych amerykańskich samochodów w Polsce. Znakomite rewie taneczne wykonujące Can Cana, stepujące oraz międzynarodowi instruktorzy tańca liniowego.

Dożynki
strona internetowa: www.osrodek-kultury.pl

Święto plonów poświęcone zbiorom zbóż oraz inscenizacje obyczajów słowińskich składania ofiar w podziękowaniu za dostatnie plony i prośby o urodzaj w roku następnym. Z tych zwyczajów wywodzą się dzisiejsze zwyczaje święcenia wieńców dożynkowych. Zapraszamy na pokazy i warsztaty rzemieślnicze oraz dawnej kuchni słowiańskiej połączone z degustacją.

Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej
miejsce: Skansen na Wyspie Ostrów, Recław 37
organizator: Centrum Słowian i Wikingów „Wolin-Jomsborg-Vineta”
e-mail do organizatora: stowarzyszenie@jomsborg-vineta.com
strona internetowa: www.jomsborg-vineta.com

Warsztaty rzemiosł dawnych obejmujące różne aspekty życia codziennego. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział we wszystkich warsztatach. Wyjątkowo bogaty wybór rzemiosła i warsztatów: od garncarstwa po taniec, od produkcji filcu po odlewnictwo.

Nie tylko w powiecie mówią o Kobiecie
miejsce: Ośrodek Kultury Gminy Wolin
strona internetowa: www.osrodek-kultury.pl

Cykliczne wydarzenie z okazji międzynarodowego dnia kobiet. W ramach wydarzenie wystawy malarstwa, fotografiki, rysunku, koncerty.

Dzień Strażaka i Dzieciaka
strona internetowa: www.osrodek-kultury.pl

Plenerowe, cykliczne wydarzenie o charakterze rekreacyjnym, organizowane od ponad 12 lat. Obejmuje gry, zabawy, konkursy zręcznościowe i plastyczne z atrakcyjnymi nagrodami, występy artystyczne dla dzieci, pokazy pojazdów terenowych. Podczas obchodów aktywnie włącza się Ochotnicza Straż Pożarna organizując pokazy ratownictwa medycznego, drogowego, pokazy sprzętu gaśniczego. Dzieci znajdą tutaj również „park rozrywki” a w nim: dmuchane zjeżdżalnie, skocznie, zabawy ze szczudlarzami.

Dzień Kaszy
miejsce: Świetlica wiejska w Recławiu
organizator: Sołectwo Recław
strona internetowa: www.gminawolin.pl

Nie wszyscy wiedzą, że kasze od wieków używane były jako jeden z podstawowych składników kulinarnych w wielu kuchniach świata. W kuchni polskiej aż do czasów potopu szwedzkiego, rozmaite kasze stanowiły podstawę wyżywienia większości populacji. Sołectwo Recław już na stałe wpisało Święto Kaszy do kalendarza swoich imprez. Podczas „Dnia Kaszy” sołectwa z całej gminy Wolin prezentują swoje umiejętności kulinarne, w kuchni króluje oczywiście kasza.

Dzień Kuchni Kresowej
miejsce: Świetlica wiejska w Troszynie
organizator: Sołectwo Troszyn
strona internetowa: www.gminawolin.pl

Niektórzy mówią o kuchni kresowej, że gdy wstając rano, czujesz dochodzący z kuchni zapach skwierczących skwarków, wiadomo, że będzie coś na ciepło. Dzień zaczyna się więc obiadem, potem na obiad jest obiad, a na kolacje... też obiad. Sołectwo Troszyn organizuje imprezę pod nazwą „Dzień Kuchni Kresowej”, w której biorą udział sołectwa z całej gminy, rywalizują o tytuł najsmaczniejszej potrawy z kuchni kresowej.

Dzień Ryby
miejsce: Świetlica wiejska w Skoszewie
organizator: Sołectwo Skoszewo
strona internetowa: www.gminawolin.pl

Dzień Ryby jest nawiązaniem do tradycji, Sołectwo Skoszewo położone nad zalewem Szczecińskim organizuje coroczne spotkanie kulinarne. W zorganizowanych obchodach „Dnia Ryby” biorą udział sołectwa z gminy Wolin. Uczestnicy rywalizują o najlepszą potrawę przyrządzoną z ryby.

Dzień Ziemniaka
miejsce: Świetlica wiejska w Dobropolu
organizator: Sołectwo Dobropole
strona internetowa: www.gminawolin.pl

Dzień Ziemniaka jest to cykliczne wydarzenie kulinarne, organizowane przez sołectwo Dobropole. Zaproszone ościenne sołectwa rywalizują między sobą, przyrządzają przeróżne, smakowite dania z ziemniaków.

Event Szanujsie.pl
miejsce: Plaża miejska w Wolinie
organizator: Stowarzyszenie Szanujsię.pl
e-mail do organizatora: kontakt@szanuj-sie.pl
strona internetowa: szanuj-sie.pl

Zlot motoryzacyjny miłośników samochodów wszelkich marek, modyfikowanych jak i tych seryjnych, odbywający się na malowniczym terenie miejskiej plaży w Wolinie. Organizatorzy przewidzieli mnóstwo konkursów z nagrodami oraz zabaw, m.in. dyskoteka z Dj’em.